0

Local riders make top marks in bike series

A first of its kind for Cascade Locks, the Gorge Short Track Series concluded last week with a fifth and final race at the city’s newly created EasyCLIMB trail system on the east end of town. The five-week event, organized by Gorge-based Breakaway Promotions, was hailed a success as it drew dozens of competitors of all ages and ability levels from across the Northwest.

At the end of Thursday’s evening races, overall winners were recognized for putting in the top cumulative scores for the series.

Among the list of division winners, Gorge-area riders who made the top of the list were Mark Deresta of Hood River, Thomas Morgan of The Dalles, Laura Melkonian of Trout Lake, Micah Melkonian of Trout Lake and Kellie Dunn of Hood River.

“We are really pleased and excited about the level of riders and drawing so many from outside the Gorge,” said Chad Sperry, event director. “The community of Cascade Locks has been very supportive in helping make the series a success, and the Port of Cascade Locks has been instrumental in not only providing an incredible venue, but in making this track a reality for all riders to use.”

Sperry also recognized the following sponsors for their support in making the event possible: Nestlé Waters North America, SDS Lumber Co., Cascade Locks Ale House, Sternwheeler/Portland Spirit, Bear Mountain Forest Products and Bicoastal Media.

“We look forward to coming back with the series next spring,” said Sperry, who is now focusing his energies on Breakaway Promotions’ flagship event, the Mt. Hood Cycling Classic, which runs June 21-23.

Top three series placers for each division:

Cat 3 men 19+ – 1st: Jeff Fink; 2nd: Nathaniel Wells; 3rd: Brook Bielen

Cat 3 women 19+ – 1st: Kellie Dunn; 2nd: Temira Wagonfeld; 3rd: Caroline Gentry

Junior men – 1st: Micah Melkonian; 2nd: Davis Melkonian; 3rd: Mac Potter

Junior women – 1st: Grace Vickers

Cat 2 men 45+ – 1st: Thomas Morgan; 2nd: Daniel Melkonian; 3rd: Sean Rees

Cat 2 women 35+ – 1st: Lora Melkonian; 2nd: Temira Wagonfeld; 3rd: Sue Hanna

Single speed men – 1st: Scott Barker; 2nd: Shane Myers; 3rd: Nick Graves

Single speed women – 1st: Susanna Hart; 2nd: Sharon Hart

Cat 2 men 35-44 – 1st: Mark Deresta; 2nd: Gregg Rice; 3rd: Matt Hooge

Cat 2 men U34 –1st: Jonathan Miller; 2nd: Michael Zaccaro

Cat 1 Men 19-34 – 1st: Tyler Fox; 2nd: Loren Mason-Gere; 3rd: Tyler Horton

Cat 1 Men 35-45 – 1st: Geoff Rice; 2nd: Bjorn Clouten; 3rd: Nat Johnson

Cat 1 Men 45+ – 1st: Jeff Standish; 2nd: Jerry Fox; 3rd: Martin Baker

Elite/Cat 1 women – 1st: Bre Rue; 2nd: Jennifer Johnson; 3rd: Jill Hardiman

Elite Men – 1st: James Ceccorulli; 2nd: Tyler Fox; 3rd: Carl Decker

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site. A user's first several comments must be manually approved by a moderator.

Please read our commenting policy before posting.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment